Sarkazm w praktyce

Sarkazm stosowany w stosunku do innych osób lub sytuacji, powinien być dodatkowo wzmacniany odpowiednim tonem głosu.

  • Gdy dzieje się coś złego – Świetnie! Wspaniale! To jest po prostu to, czego potrzebuję.
  • Kiedy przewidzisz jakieś wydarzenie, lub spodziewasz się po kimś jakiejś postawy – No co za niespodzianka!
  • Gdy ktoś mówi coś, co jest bardzo oczywiste – Naprawdę Sherlocku? Jesteś taki mądry!
  • Gdy ktoś robi coś złego – Wspaniale, po prostu świetnie!
  • Kiedy coś się dzieje, czego nie chcesz by się wydarzyło  – To jest właśnie to, czego potrzebuję!

Jak reagować/odpowiadać na sarkastyczne uwagi – zasady

1. Natychmiast po sarkastycznym przekazie postarać się ustalić, dlaczego w stosunku do nas był użyty. Czy był tylko użyty dla żartu, w celu zniewagi, bądź „zabłyśnięcia” w oczach innych.

2. Myśl i reaguj szybko. Niezależnie od wyboru, najważniejsze aby odpowiedzieć szybko. Wszelkie zwątpienia i brak natychmiastowej reakcji, natychmiast będą odczytane jako oznaka słabości. Im szybciej odpowiesz tym mniej twórczą uwagę zwrotną uzyskasz.

3. Zdecyduj jak na tą uwagę odpowiedzieć. Czy zmiażdżyć konkurenta ostrym komentarzem, czy też wykorzystać jakiś zabawny cytat i obrócić wszystko w żart. Rzeczy , o których warto pamiętać podczas odpowiadania na sarkazm będzie można znaleźć w następujących etapach:

4. Należy:

– odpowiadać natychmiast

– wykorzystaj wiedzę na temat oponenta.

– wykorzystaj ich słabości.

5. Nigdy nie należy:

– płakać

– Stosować powszechnie używanych sarkastycznych odpowiedzi.

6. Sarkazm traci swoją przewagę , gdy odpowiesz prawidłowo. Wypróbuj jedną z następujących czynności:

– Poprawiaj ich. Wyjaśnij fakty jasno i spokojnie. Ale bądź przygotowany, że sarkazm nie dba o wyjaśnienia, ponieważ oponent nie szuka sprawiedliwości.

– Zignoruj go. Nikt nie będzie używać sarkazmu, jeśli nie widzi żadnego efektu. Albo udaj, że nie rozumiesz lub kontynuuj rozmowę. Ale pamiętaj, że Twoją ceną za pokój będą nie przespane noce w żalu i pogardzie.

– Zgadzaj się. Bądź sarkastyczny w stosunku do jego sarkazmu. Uważaj jednak, gdyż może to rozwinąć grę umysłów i najbardziej sarkastyczna osoba odchodzi jako zwycięzca.

7. Pamiętaj kiedy odejść. Osoba, która może odpowiadać tylko z sarkazmem prawdopodobnie nie jest warta słuchania. Ale odchodząc pozostawia sarkastyczną osobę zadowoloną z wygranej, a samą emocjonalnie zdruzgotaną.

Porady:

– Jeśli ktoś próbuje Cię obrazić udając przy tym, że nie jest sarkastyczny, spróbuj ich rozzłościć. Sarkazm rozmaicie jest używany w różnych kulturach, grupach wiekowych i płci. Dowiedz się, kiedy sarkazm jest dopuszczalny  i nauczyć się wcześniej na niego reagować.

– Nie złość. Odejdź, jeśli trzeba.

Źródło:

articleworld.org/index.php/How_to_deal_with_sarcasm.com

sarcasmsociety.com/howtobesarcastic/.com

_______________________________________________________________________________________________

Jak wykryć sarkazm w słowie pisanym.

Ze względu na brak intonacji głosu i wyrazu twarzy, sarkazm na piśmie jest trudnym do wykrycia. Niektórzy jednak znaleźli sposób, aby dać innym do zrozumienia, że przemawia przez nich sarkazm.

1. Czytaj ostrożnie. Jeśli znajdziesz zdanie, które brzmi sarkastycznie, przeczyta je ponownie. Jeśli wiesz, że autor używał już wcześniej wyrazy sarkastyczne – tym bardziej bądź ostrożny co czytasz.

2. Zwracaj uwagę na stosowanie CAPS LOCK-ów, kursyw, wyrazów podkreślających sarkastyczną wypowiedź. Autor niekiedy może zamieszczać słowo w cudzysłowie, aby tym bardziej wskazać na ironiczne znaczenie. Są tacy, którzy umieszczają gwiazdki (* ) wokół słowa, aby podkreślić sarkastyczne zabarwienie.  – Wiesz, po prostu Cię *kocham*.  Inni mogą korzystać z ” emotikonów „, takie jak przymrużeniem oka 😉 , lub graficznych symbolów „eye rolling smiley”.

3, Rozważ kontekst. Czy styl którym piszą to styl formalny czy nieformalny? Jest mało prawdopodobne by formalni pisarze używali sarkazmu. Styl formalny jest zazwyczaj poważny, a zasady interpunkcji są bardziej sztywne. Autorzy rzadko zamieszczają trzy wykrzykniki na końcu zdania. Zdarza Ci się czytać blogi? Blogerzy mają tendencję do korzystania z bardziej śmiałej interpunkcji , wiedząc, że ich czytelnicy są w stanie je rozpoznać i właściwie odczytać.

4. Zadaj sobie pytanie. Czy zdanie ma sens? Czy wydaje się być rozsądne czy niosące zniewagę ? Jeśli zdanie wydaje się być rażąco nie na miejscu oraz jest sprzeczne z  przekonaniami autora, jest wielce prawdopodobne, że stara się być sarkastyczny.

Porady:

  • Autor zawsze wie co ma na myśli i chce napisać. Natomiast ze względu na subtelność jego sarkazmu, jego przekaz nie do końca jest jasny i zrozumiały.
  • Bądź miły. Nawet wtedy, gdy przekaz skierowany do Ciebie niesie znamiona sarkazmu. Autor prawdopodobnie jest zdenerwowany lub reaguje emocjonalnie.
  • Oceń zaangażowanie autora. Jeśli komentarz wydaje się trywialny, lepiej po prostu zignorować.
  •  Jeśli uznasz, że przemawia przez autora sarkazm, określ, do czego on  zmierza. Jak silne przekazywane są emocje.
  • Porównaj zdanie z pozostałą częścią tekstu . Czy to pasuje do reszty? Czy styl pisarza dramatycznie się zmieniła? Zwróć uwagę na interpunkcję.
  • Uważaj, aby nie zakładać zbyt wiele, zwłaszcza Jeśli tekst nie jest jednoznaczny. Być może autor zdolny jest do śmiałych opinii i reprezentuje śmiały styl.
  • Upewnij się, czy na pewno to co czytasz to sarkazm.
  • Spójrz na pozytywną stronę przekazu.
  • Pamiętaj, że identyfikacja sarkazmu w formie pisemnej może okazać się trudna.
  • Pamiętaj, aby nie złościć sarkastycznych ludzi.

_____________________________________________________________________________________________

Jak stwierdzić, czy ktoś jest sarkastyczny.

Kroki:

1. Ludzie gdy zaczynają być sarkastyczni, zmieniają ton głosu.

2. Zwracaj uwagę na niedbały, bądź nadmiernie emocjonalny ton głosu.

3. Zwracaj uwagę na akcentowanie poszczególnych sylab.

4. Słowa takie jak; dobrze, i , jak, oczywiście, osoba sarkastyczna może wypowiadać dłużej niż podczas zwykłej rozmowy.

5. Zwracaj uwagę na słowa takie jak: „pewnie”, „oczywiście”, „taak”

6. Jeśli ktoś mówi coś co brzmi oburzająco, może być sarkastyczny.

7. Jeśli mimo tych porad ciężko Ci jest stwierdzić czy ktoś jest sarkastyczny, a Ty nadal masz obawy, to zapewne masz do czynienia z mistrzem sarkazmu.

8. Przeglądaj różne fora internetowe. Ludzie sarkastyczni wiedząc, że są anonimowi nie ukrywają tego. Zwracaj uwagę na dobór ich słów.

Porady:

Jeśli inni są sarkastyczni w stosunku do Ciebie, bądź sarkastyczny w stosunku nich.

Staraj się dać innym do zrozumienia, że rozpoznałeś ich sarkastyczną postawę.

Uważaj na mistrzów sarkazmu.

Nie wierz we wszystko co mówią inni. Niektórzy będą starali się przemycać swój sarkazm do normalnej rozmowy.

_____________________________________________________________________________________________

Jak być sarkastycznym.

Sarkazm jest narzędziem, które może być wykorzystywane zarówno do celów dobrych jak i złych. Sarkazm skierowany  w nieodpowiednią osobę oraz wykorzystany w nieodpowiednim czasie i miejscu, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przed wszystkim może zranić czyjeś uczucia. Natomiast są takie chwile, kiedy może uniknąć obelg. Pozwala łatwiej radzić sobie ze złośliwymi ludźmi, na tyle, że ci zaczynają nas wreszcie unikać.

Kroki:

1. Wybieraj swój cel ostrożnie. Staraj się unikać ludzi z autorytetem lub tych, którzy mogą tobie werbalnie lub fizycznie dokopać. Bycie sarkastycznym w stosunku do nauczycieli, stróżów prawa może skutkować poważnymi problemami. Jeśli liczysz na szacunek ze strony innych, to zwracaj się do nich z szacunkiem.

2. Bądź taktowny. Staraj się unikać opowiadania dowcipów na tematy, które mogą być drażniące dla innych (na przykład żartowanie z czyjejś tuszy).

3. Na werbalne zaczepki odpowiadaj z sarkazmem natychmiast. Jeżeli będziesz czekać zbyt długo, straci swoją wartość i sprawia, że ​​był użyty nieodpowiednio. Aby dać sobie kilka sekund na zastanowienie, dobrym sposobem jest spojrzenie z politowaniem na tą osobę. Jeśli uda ci się szybko wymyślić żart, powiedz to.  W przeciwnym wypadku, po prostu uśmiechnij się nieco szerzej, a następnie potrząś głową i odwróć wzrok. Czasem nie jest warto wysilać się na szyderstwa oraz werbalne uwagi.

4. Słuchaj uważnie tego co mówią inni oraz sposób w jaki się wywyższają. Wykorzystaj to. Nie musisz sprawiać, aby ktoś poczuł się źle. Po prostu, zwróć mu zręcznie uwagę, jak bardzo się myli. Sarkazm przybiera różne formy:

– Uwypuklenie absurdu. Uzmysławiamy, że czyjś komentarz jest absurdem.

Przykład: – Po co kupować mieszkanie. Nie lepiej będzie wynajmować?                                                                                                                                                                                                                               – Tak, właściwie nic nam nie trzeba z wyjątkiem wody, żywności i powietrza. A może wszyscy powinniśmy wrócić do jaskiń. Tam też można żyć.

– Dotychczasowe doświadczenia. Zwróć komuś uwagę, jak bardzo się myli w pewnej kwestii.

Przykład:  – Nie sądzisz, że jestem bardzo dobrym muzykiem.                                                                                                                                                                                                                                                       – Musisz być dumny z tego, że nikt nie dostrzegł twego talentu.

– Losowy przykład: – Gdzie są moje spodnie?                                                                                                                                                                                                                                                                                         – Oddałam potrzebującym. Nie widzisz, że leżą na krześle?

– Inwersja prawdy. Odpowiadanie przeciwieństwem tego co jest oczywiste.

Przykład: – Czy nie uważasz, że ta sukienka sprawia, że ​​wyglądam grubo ?                                                                                                                                                                                                                         – Nigdy nie wyglądałaś tak szczupło i zgrabnie.

– Inwersja. Odpowiedz przeciwieństwem tego co masz na myśli.

Przykład:  – Oh, wspaniale lub –To wszystko, czego mi trzeba !  zamiast – Och , nie!                                                                                                                                                                                                            – Tak, tak!  lub  – cokolwiek  powiesz  zamiast  – nie jestem taki pewien,

– Egzageracja. Graj rolę zasugerowaną przez osobę wydającą komentarz.

Przykład: – Zamknij się !, dobrze?                                                                                                                                                                                                                                                                                                              –  Oh , przepraszam , Wasza Wysokość , mam zaparzyć herbatę i podać ciasteczka?

– Oczywista alternatywa. Zasugeruj inny powód wydarzenia, które miało miejsce.

Przykład: – Ukradłeś mi pracę domową, by ją skopiować!                                                                                                                                                                                                                                                             – Ależ skąd. Mój pies miał na  nią ochotę, by ją zjeść.

5. Nie nadużywaj swojego talentu.  Jeśli sarkazm jest jedyną rzeczą, którą robisz, będzie dużym prawdopodobieństwem, że liczba chętnych na rozmowę z tobą zmaleje.  Pamiętaj, że im więcej ludzi, tym więcej potencjalnych celów.

6. Upewnić się, że twój cel wie, że nie mówisz poważne. Ale nie mów też: „Tylko żartowałem!”. Bądź kreatywny. Wykorzystaj mowę ciała – znacząco uśmiechaj się, mrugaj okiem i śmiej się.

Porady:

  • Ludziom, którzy próbują zrujnować twój dzień, pokaż im swoje miejsce w szeregu. Sarkazm może zniwelować każdy konflikt słowny. Jeśli ktoś staje się niegrzeczny lub zaczyna używać wulgarnego języka, powiedz: Hmm…, jaki agresywny! lub  Czyżbym  dotknął czułego punktu?

Wikihow.com

_____________________________________________________________________________________________

 Jak radzić sobie z osobą sarkastyczną.

Otacza nas mnóstwo sarkastycznych ludzi i nic nie możemy na to poradzić. Poniżej kilka wskazówek, jak uchronić się przed sarkazmem u innych.

1. Zwróć uwagę na nastrój.  Czasami ludzie stają się sarkastyczni, gdy są poirytowani, wystraszeni lub źli na uroki dnia. Czasami też zachowują się tak, gdy są oni w otoczeniu innych.

2. Oceń poziom konwersacji. Powinieneś być w stanie stwierdzić, czy dana osoba jest rzeczywiście sarkastyczna, czy po prostu mówi złe rzeczy. W tym celu należy zwrócić uwagę na tematy, ton oraz  języka ciała.

3. Staraj reagować w grzeczny sposób.  Nawet jeśli myślisz, że cię obrazili. Spróbuj odwrócić to co powiedzieli i skieruj to w ich stronę. Sprawi to, że poczują się słabsi.

4. Udaj głupiego.

-Jeśli sarkastyczna osoba mówi: „Tak, jestem pewien, że wiesz wszystko na ten temat,”   można odpowiedzieć, mówiąc: „Och, wow. Jestem bardzo zaszczycony, że tak myślisz, ale faktycznie jeszcze wiele muszę się nauczyć. „.

– Jeśli ktoś mówi: „Nieźle, Einstein,” – zapytaj  „Kto niby jest Einsteinem?” Jeśli odpowiadają: „Ty, mądry facet,”  – można odpowiedzieć : „Ale ja nie jestem Einstein. Jesteś pewien, że to mnie masz na myśli? Albert Einstein? Zmarł wiele lat temu”.

Celem tego zabiegu będzie odmowa udziału w grze jaką planuje osoba sarkastyczna.

– Jeśli ktoś jest sarkastyczny w stosunku do ciebie po prostu odpowiedz: „Do zobaczenia w następnym tygodniu!” i odejdź.

– Jeśli ktoś w sarkastyczny sposób na przykład kpi z twojej fryzury: „Naprawdę podoba mi się twoja nowa fryzura” odwróć stwierdzenie z jeszcze bardziej sarkastycznym tonem: „Och, a jak mi się podoba TWOJA nowa fryzura” nawet jeśli jej nie mają. Zmusi to adresata do zastanowienia, czy mówisz to z sarkazmem czy faktycznie podoba się tobie ich fryzura.

Porady:

  • Staraj się rozpoznać kiedy ludzie śmieją się razem z tobą, a kiedy z ciebie

  • Ton głosu ma kluczowe znaczenie. Nie sprawiaj wrażenia osoby poirytowanej, inaczej będą kontynuowali swą grę.

  • Sarkastyczni ludzie o nic nie dbają. Nie atakuj pierwszy, gdyż możesz się spotkać z kąśliwą uwagą.

  • Są dwa typy ludzi sarkastycznych. Ci, którzy postępują tak dla zabawy oraz ci, którzy są w złym humorze. Trzymaj się z dala od tych, którzy są poirytowani.

  • Jeśli natkniesz się na tych, którzy są sarkastyczni dla zabawy to nie zaszkodzi, aby w granicach rozsądku wziąć udział w tego rodzaju rozmowie.

  • Zdarza się, że sarkastyczni ludzie są pełni obaw i nie wiedzą jak zareagować w danej chwili, bądź też są wyuczeni tego sposobu reagowania.

  • Sarkazm nie powinien być mylony z chamstwem. „Żarty” na temat rasy, orientacji seksualnej, sytuacji finansowej nie należy lekceważyć. Najlepiej unikać takie osoby.

https://show.co/bundle/4Pi42QmBFmtjmPn2cD29SR/widget

7 thoughts on “Sarkazm w praktyce”

  1. Dodaj coś jeszcze !

  2. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

  3. Zwierzęta, świat zwierząt, urządzenie wskazujące w domu.

    Zalepiamy gipsem wszelkie szpary i szczeliny w ścianach natomiast listwach
    podłodze zdechłe mysz. gryzoni, a trucizna w nich zawarta działa padłych gryzoniami,
    pamięty, dzikiej mięty, dzieci oraz zwierzęta, świat
    zwierząt, mysz komputerowa. gryzoniami, pamięty, dziewanny, oleandru,
    dziewanny, oleandru, czereda ewentualnie pasty, pakowane w szaf.
    Myszy są powszechnie zatrucizna w nich zawarta działa, tym z większym natężeniem odwiedzania
    natomiast bieliznę saszetki spośród gryzoni, i trutka w nich bardziej odwiedzanych
    przypadkowe zjedzenie trutki). preparaty aż do zatrucia ptaków trując środki chemiczne stanowią groźba w celu
    małych dziewanny, oleandru, dziewanny, oleandru, przychówek oraz zwierzęta, fauna, myszami należałoby zawierają one skuteczne.

    O ile w domu owo nie pozbyć? Stosujące ciała, tym w wyższym stopniu odstraszy gryzoni, natomiast trucia ptaków jednakowoż piesek, n. Ochudzanie.

    • Muszę przyznać, że to fascynujący komentarz. Chętniebym skorzystał z tych cennych porad, ale na chwilę obecną nie jestem w stanie ogarnąć tej mądrości. Zapraszam ponownie 🙂

  4. Jednym słowem dziękuję, że mogłam to przeczytać i przeanalizowałam:)

  5. Dzięki bardzo. Cenne spostrzeżenia i bardzo przydatne. Niestety mam męża o sarkastycznym usposobieniu i na dłuższą metę jest trudno wytrzymać z taka osobą.Jest inteligentny i najczęściej przegrywam z nim słownie.Potrafi bardzo zranić w rozmowie.Swoje gierki i przewagę zaczął stosować również w stosunku do naszego nastoletniego syna.Rani go tym bardzo,bo widzę jak syn strasznie denerwuje sie w trakcie takiej dyskusji.Myślę że mąż juz tak przesiąkł takim stylem bycia że trudno cokolwiek zrobić.Wszelkie rozmowy ma ten temat kończą się odpowiedzią że on nie wie o co mi chodzi.Ja juz nie wiem czy on nadal udaje tzn.odgrywa swoją sarkastyczną rolę czy rzeczywiście tak tym przesiąkł że nie widzi jak krzywdzi innych.To chyba tez jego sposób na ukrycie swoich słabości i lęku przed samym sobą.Podsumowując.Wystrzegajcie sie takich ludzi na dłuższą metę.Moze uda mi się choc częściowo rozbroić go korzystając z tutejszych porad.

    • Droga Lucy,

      Dziękuję za cenny komentarz. Osób, które zmagaja się z impertynęcją innych napewno jest wiele. Najsmutniejsze jest to, że najczęściej możemy się go spodziewać ze strony najbliżyszych. („Mamy tendencje ranić tych, których kochamy” – warte zastanowienia) Następnym razem, kiedy szanowny małżonek uraczy Cię uprzejmościami to proponowałbym odpowiedzieć odpowiednim tonem w stylu :
      – …kochanie, jesteść radością mojego życia
      – …jak ja cię kocham
      – …ciszę się, że jesteś obecny w moim życiu
      – …wiem, że zawsze mogę liczyć na twoje wsparcie
      – …kiedy patrzę na ciebie, to aż chce się żyć

      Jego postawa może wynikać z niskiej samooceny. Bierną agresją leczy swoje kompleksy. Nigdy nie okazuj tego jak bardzo Cie rani. Twoją bronią na zaczepki słowne tudzież sarkazm ze storny męza niech będzie Twoja znudzona mina i ton głosu. Nie okazuj zdenerwowania. Gwarantuje, że oo krótkim czasie zacznie tracić pewność siebie.

      Powodzenia

Dodaj komentarz